Forum FSR Polska Strona Główna FSR Polska
Forum członków i sympatyków polskiej Sekcji FSR CKM LOK
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak założyć klub sportowy.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FSR Polska Strona Główna -> Sprawy Sekcji
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pitt
Gospodarz



Dołączył: 19 Gru 2006
Posty: 1184
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bellechatoix

PostWysłany: Czw 9:34, 26 Sie 2010    Temat postu: Jak założyć klub sportowy.

Pogrzebałem trochę w necie i znalazłem coś, co może nam sie wkrótce przydać... Jak widać, nie jest to nic szczególnie trudnego:


Klub sportowy działający w formie stowarzyszenia


Klub sportowy może działać jako stowarzyszenie kultury fizycznej (zarejestrowane u starosty lub zarejestrowane w KRS) lub jako firma (np. sportowa spółka akcyjna). Można powiedzieć, że klub sportowy to szczególny rodzaj stowarzyszenia: zarówno ze względu na to, czym się zajmuje, jak i ze względu na sposób jego rejestracji.

Zadaniem klubów sportowych (również tych działających jako firmy) jest przede wszystkim dbanie o prawidłowy rozwój psychofizyczny i zdrowie wszystkich obywateli (zgodnie z zapisami Ustawy o kulturze fizycznej). Klub robi to m.in. poprzez organizowanie zajęć wychowania fizycznego, sportowych, rekreację ruchową i rehabilitację ruchową.

Do założenia stowarzyszenia kultury fizycznej potrzeba – podobnie jak w przypadku stowarzyszenia zarejestrowanego w KRS – 15 członków założycieli. Jeśli jednak klub sportowy, działający jako stowarzyszenie nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej – rejestruje się tylko u starosty właściwego ze względu na siedzibę klubu. Jeśli jednak zamierza prowadzić działalność gospodarczą – rejestruje się w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku nabywa wraz z rejestracją osobowość prawną (tutaj różni się od stowarzyszeń zwykłych, które rejestrując się tylko u starosty nie mają osobowości prawnej).

Uzyskując osobowość prawną, klub – mówiąc językiem prawnym – staje się podmiotem praw i obowiązków w zakresie prawa cywilnego (ma zdolność prawną) oraz ma zdolności do czynności prawnych. W praktyce oznacza to, że np. może otrzymywać darowizny, zawierać umowy o przyznanie dotacji, czy o wykonanie zadania publicznego lub innej usługi.

O to, jakie dokumenty są potrzebne, aby uzyskać wpis do ewidencji stowarzyszeń kultury fizycznej, najlepiej zapytać we właściwym dla siedziby organizacji starostwie. Najczęściej wymagane dokumenty to:
wniosek komitetu założycielskiego o wpisanie do ewidencji stowarzyszeń kultury fizycznej, zawierający datę sporządzenia wniosku, nazwę organu, do którego kierowany jest wniosek, adres siedziby stowarzyszenia, numer telefonu kontaktowego do komitetu założycielskiego, podpisy członków komitetu założycielskiego;
statut (3 egzemplarze).

Jak wynika ze stron internetowych wielu urzędów zazwyczaj żądają one także następujących dokumentów:
protokół z zebrania założycielskiego podpisany przez przewodniczącego zebrania i protokolanta wraz z załącznikami: uchwałą o powołaniu organizacji, uchwałą o przyjęciu statutu, uchwałą o powołaniu 3-osobowego komitetu założycielskiego wraz z umocowaniem do wszelkich czynności związanych z wpisem do ewidencji;
lista założycieli (minimum 15 osób) zawierająca: imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania, własnoręczny podpis (czasami wymagany jest też numer PESEL);
lista obecności na zebraniu założycielskim (założyciele i osoby biorące udział w zebraniu);
Za wniosek o rejestrację opłaty skarbowe wynoszą 5 zł, a za każdy załącznik – 50 gr. Na odpowiedź starostwo ma 30 dni od złożenia wniosku.

Po otrzymaniu zaświadczenia o wpisie do rejestru starosty, należy w ciągu 30 dni zwołać zebranie i wybrać władze organizacji zgodnie ze statutem, a następnie w ciągu 14 dni przesłać na adres starostwa protokół z zebrania z odpowiednimi uchwałami o wyborze władz.

Jeżeli cele klubu sportowego wykraczają poza cele związane ze sportem i turystyką albo klub sportowy zamierza prowadzić działalność gospodarczą to w takim wypadku organizację rejestruje się w Krajowym Rejestrze Sądowym.


Uczniowski klub sportowy

Szczególnym rodzajem klubu sportowego jest uczniowski klub sportowy (uks). Jego członkami mogą być np. uczniowie, rodzice i nauczyciele, ale założycielami muszą być osoby dorosłe.
Aby założyć uczniowski klub sportowy należy zebrać 15 osób dorosłych chętnych do założenia klubu (będą one członkami założycielami). Osoby te, na zebraniu założycielskim, powołują zarząd oraz uchwalają statut klubu.
Następnie do starosty powiatu, właściwego ze względu na siedzibę klubu, należy zanieść:
wniosek komitetu założycielskiego o wpis do ewidencji starosty;
listę założycieli (co najmniej 15 dorosłych osób);
listę obecności na zebraniu założycielskim;
protokół z zebrania założycielskiego i stosowne uchwały (zazwyczaj urzędy żądają tych dokumentów);
3 egzemplarze statutu.
Klub rozpoczyna działalność, jeżeli w ciągu 30 dni od złożenia wniosku, starosta nie odmówi wpisania klubu do rejestru.
Wraz z wpisaniem do rejestru starosty uks uzyskuje osobowość prawną. Mówiąc językiem prawnym: staje się podmiotem praw i obowiązków w zakresie prawa cywilnego (ma zdolność prawną) oraz ma zdolności do czynności prawnych. W praktyce oznacza to, że np. może otrzymywać darowizny, zawierać umowy o przyznanie dotacji, czy o wykonanie zadania publicznego lub innej usługi. Smile


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Pitt dnia Czw 9:36, 26 Sie 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FSR Polska Strona Główna -> Sprawy Sekcji Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin